Privātā klīnika Jūrmalā
Par rezultātu mēs atbildām
Mūsu tālruņi:
+371 29 524 529, +371 29 116 065
Rakstiet mums

Obsesīvi kompulsīvie traucējumi: ekspozīcija divatā

Kā esam rakstījuši iepriekš, OKP pacienta ģimene ļoti bieži tiek iesaistīta sava tuvākā cilvēka problēmā, un ne vienmēr tas ir noderīgi. Tas attiecas arī uz laulātajiem pāriem. Vīri vai sievas visādi cenšas palīdzēt un dara to vairākos veidos:

1)      Mēģina apturēt rituālus – “Beidz, pacieties, nemazgā rokas”. Parasti tāda uzvedība noved pie tā, ka pacients sāk nervozēt, un vēlme veikt rituālu tikai pieaug..

2)      Mēģina savu tuvinieku pārliecināt – “Viss kārtībā, te ir tīrs” vai “Tu nekad to nedarīsi, neesi taču traks”. Pirmajā brīdī šī pieeja liekas veselīga. Taču patiesībā, jo vairāk cilvēks saņem atrunas no citiem, jo vairāk viņš kļūst no tiem atkarīgs. Atrunu meklēšana pie obsesīvi kompulsīviem traucējumiem bieži noved pie tā, ka pacients pārstāj ticēt savām spējām patstāvīgi tikt galā ar šaubām un nemitīgi lūdz viņu atrunāt.

3)      Iesaistoties rituālos, radinieki pēc pacienta lūguma sāk mazgāt savas drēbes, kontrolēt viņu darbību, pārbaudīt, vai durvis ir aizvērtas. Un šeit arī pacients sāk zaudēt ticību tam, ka patstāvīgi var tikt galā ar situāciju, un kļūst atkarīgs no citu palīdzības.

Ko darīt? Amerikāņu pētnieks Donalds Baukoms no Ziemeļkarolīnas obsesīvi kompulsīvo traucējumu ārstēšanai izstrādāja tā saukto pāru ekspozīcijas pieeju. Metodes būtība slēpjas apstāklī, ka vīrs / sieva / partneris kļūst terapeitiskā procesa aktīvs dalībnieks. Terapeits izstrādā ekspozīcijas plānu (atgādināšu, ka ekspozīcija – sastapšanās ar biedējošiem stimuliem) un lūdz tuvu cilvēku ņemt dalību šī plāna realizēšanā seansa laikā un mājās. Ja īsi, tad galvenā ideja – rituāliem nelikt šķēršļus un tos arī neatbalstīt, bet gan atbalstīt pacienta centienus tikt galā paša spēkiem. Laikā, kad pacients atturas no rituāliem, partneris paslavē pat par nelieliem panākumiem, bet nekritizē. Tai pašā laikā, atbildot uz pacienta lūgumiem izdarīt kaut ko viņa vietā vai viņu atrunāt, partneris atbild apmēram tā: "Es tevi ļoti mīlu un uztraucos par tevi, bet es nedarīšu to, ko tu lūdz, jo tev būs tikai sliktāk. Labāk es vienkārši palikšu pie tevis un tev palīdzēšu to pārciest."

Turklāt ar pāru ekspozīcijas pieeju tiek risinātas arī citas pāra problēmas, piemēram, tiek attīstītas konstruktīvas iemaņas negatīvo emociju izteikšanai. Pētījumi parādījuši, ka profesora Baukoma pieeja ir efektīvāka nekā ekspozīcija, kurā netiek ņemta vērā radinieku reakcija.

Mūsu OKP ārstēšanas programmā mēs izmantojam pāru ekspozīcijas pieeju, kā arī citas mūsdienu metodes