Privātā klīnika Jūrmalā
Par rezultātu mēs atbildām
Mūsu tālruņi:
+371 29 524 529, +371 29 116 065
Rakstiet mums

Obsesīvi kompulsīvie traucējumi: manas domas – tās nav manas darbības

Daudziem pacientiem ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem piemīt domāšanas īpatnība, kas ļoti sekmē viņu problēmu. Tās ir tā sauktās “jauktās domas un darbības”.

Ko tas nozīmē? Daudzi OKP pacienti domā – ja viņi padomās par nepatīkamām lietām, tad, pirmkārt, šīs lietas noteikti notiks, otrkārt, pati doma par to ir līdzvērtīga līdzdalībai šajās darbībās.

Aplūkosim konkrētu gadījumu. Jaunā māmiņa, kurai uznākusi uzmācīga doma “Es varu nogalināt savu bērnu”, domā “ja man ir tāda doma, tātad es tiešām viņu nogalināšu” vai “ja es tā domāju, tad esmu tikpat briesmīga kā tās, kas to izdara”.

Var teikt, ka domas un darbības sajaukšana ir viens no obsesīvi kompulsīvo traucējumu iemesliem. Pacienti baidās no šķietamas notikuma iespējamības un sāk izmantot daudzus rituālus un izvairīšanās, lai nepieļautu “šausmīgo” rezultātu. Līdz ar to OKP pacientu pulks daudzkārt pieaug.

Kāpēc domas un darbības sajaukšana ir kļūda? Tādēļ, ka patiesībā starp mūsu domāšanu un uzvedību eksistē robeža. Mēs nevaram kontrolēt mūsu domas, mums galvā var ienākt idejas, kuras mūsu vēlmēm ir pilnīgi svešas. Bet mēs varam izlemt, ko darīsim un ko nedarīsim. Pacientiem ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem, tāpat kā citiem, piemīt spējas pieņemt pozitīvus lēmumus un NEKAD nezaudēt spējas pretoties “šausmīgiem” lēmumiem.

Mūsu OKP ārstēšanas programmā mēs daudz vietas atvēlam darba metodēm domu un darbību sajaukšanā. Rezultātā mūsu pacienti mācās pieņemt sekojošu uzstādījumu “Manas domas – tās ir tikai domas, es varu apzināti atteikties no darbības, kas ir pretrunā manai vērtību sistēmai”.