Privātā klīnika Jūrmalā
Par rezultātu mēs atbildām
Mūsu tālruņi:
+371 29 524 529, +371 29 116 065
Rakstiet mums

Ekspozīcija OKP ārstēšanai: pakāpeniska vai “plūdi”?

Visas mūsdienīgās OKP ārstēšanas programmas paredz izmantot ekspozīcijas metodi. Ekspozīcijas metode ir psihoterapijas metode, kurā pacients pēc norunas ar terapeitu pakāpeniski vai uzreiz sastopas ar bailes izraisošo situāciju, lai pārliecinātos, ka viņa bailes nav pamatotas. Piemēram, pacients ar OKP, kurš mazgā rokas, lai neinficētos ar mikrobiem, saņem norādījumu rokas nemazgāt un tā pārliecināties, ka viņš neinficēsies, bet trauksmes sajūta pēc kāda laika pāriet.

Eksistē divu veidu ekspozīcija: graduētā (pakāpeniska) un totālā (“plūdu” metode). Pirmajā gadījumā pacients bailes izraisošiem pārdzīvojumiem pietuvojas pakāpeniski. Piemēram, sākumā atsakās mazgāt rokas pēc kādām noteiktām darbībām, bailes izraisošus stimulus palielinot pakāpeniski. “Plūdu” gadījumā notiek pilnīga atteikšanās no rituālu pildīšanas un nepatīkamu sajūtu strauja pārdzīvošana.

Nevar pateikt, kura metode labāka. Pielietojot “plūdu” metodi, efekts iestājas ievērojami ātrāk. Pacients pārliecinās, ka pašas nopietnākās bailes nav piepildījušās, un tādēļ var labāk pārdzīvot uzmācīgos tēlus un domas, neveicot rituālus. Tai pašā laikā šī metode saistās ar stipru baiļu sajūtu un ne visi pacienti piekrīt to pārciest. Doto metodi labāk izvest klīnikas apstākļos, kad speciālisti var palīdzēt visos ekspozīcijas izmantošanas posmos.

Pakāpeniska ekspozīcija vieglāk pārciešama, un pacienti to arī biežāk izvēlas. Šī ekspozīcijas trūkums pie obsesīvi kompulsīviem traucējumiem ir garāks veseļošanās process.

Mūsu klīnikā OKP ārstēšanas programmas izvēle notiek individuāli. Liela vērība tiek pievērsta ne tikai ekspozīcijai, bet arī darbam ar nepareizu seku interpretāciju, maģiskajai domāšanai, spējai izteikt savas sajūtas un citiem pacienta dzīves aspektiem.